Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65JU6470) vs Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65JU6470)
vs
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Brand
Samsung
Sansui
Model
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65JU6470)
50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Model Name
65JU6470
SNX50FH24X
Display Size
65 inch
50 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Yes
No
Series
Q8C Series
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Curve TV
Launch Year
2016
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Analog Audio Input
Built In Wi-Fi
audio features
Number of Speakers
Dolby
2
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
240 W
125 W, 0.5 W (Standby)