Sansui 40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH11X) vs Vu 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49SU131) comparison
| key specs |
| Display | 40.00-inch | 49.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Smart TV | No | Yes |
| Resolution Standard | Full-HD | 4K |
| Dimensions | - | 1102 mm x 678 mm x 93 mm |
| OS | - | Android |
| general |
| Brand | Sansui | Vu |
| Model | 40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH11X) | 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49SU131) |
| Model Name | SKW40FH11X | 49SU131 |
| Display Size | 40 inch | 49 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| 3D | No | No |
| Smart TV | No | Yes |
| Curve TV | - | No |
| Series | - | Official Android |
| Launch Year | - | 2018 |
| Resolution (pixels) | - | 3840x2160 |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 3 |
| No of USB Port | 3 | 2 |
| Analog Audio Input | Yes | - |
| Composite In (Audio Video Cable) | - | - |
| Wi-Fi Type | - | Dual band, 2.4GHz & 5.0GHz |
| Built In Wi-Fi | - | Yes |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| Headphone Jack | - | Yes |
| Audio Out | - | Optical |
| RF Connectivity Input | - | Yes, Analogue & Digital |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Type | - | Box Speaker |
| Supported Audio Formats | MP3 | MPEG1/2, MPEG4, AC3, EAC3, AAC, WMA, FLAC |
| Sound Technology | - | DTS and Dolby |
| Speaker Output RMS | - | 20 W |
| power features |
| Power Consumption | 100 Watts | 120 W, 0.5 W (Standby) |
| smart tv features |
| Processor | - | Quad Core |
| Number of Cores | - | quad-core |
| Graphic Processor | - | Mali T860 |
| Operating System | - | Android |
| RAM | - | 2.5GB |
| Storage Capacity | - | 16GB |
| video features |
| View Angle | Horizontal x Vertical: 178 x 178 Degree | 178 x 178 Degree |
| Aspect Ratio | - | 16:9, 4:3 |
| Picture Engine | - | Hi end Quad core processor |
| Picture in Picture (PIP) | - | No |
| Picture And Picture (PAP) | - | No |
| Digital Noise Filter | - | Yes |
| Refresh Rate (Hz) | - | 60 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | - | 1102 mm x 678 mm x 93 mm |