Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH) vs Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH)
vs
Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
Dimensions
970.2 mm x 563.2 mm x 58.8 mm
OS
Tizen
general
Brand
Sansui
Samsung
Model
50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH)
43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
Model Name
SNX50FH
43NU7100
Display Size
50 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
Curve TV
Series
Series 7
Launch Year
2018
Resolution (pixels)
3840x2160
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Analog Audio Input
Composite In (Audio Video Cable)
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
audio features
Supported Audio Formats
all format
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
video features
Supported Video Formats
all format
Contrast Ratio
Contrast Enhancer Static
Refresh Rate (Hz)
100
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
970.2 mm x 563.2 mm x 58.8 mm
Width x Height x Depth (with stand)
970.2 mm x 636.3 mm x 210.3 mm
power features
Power Consumption
110 W, 0.5 W (Standby)