Sanyo 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (XT 49S8200U) vs Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Sanyo 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (XT-49S8200U)
vs
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
49.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1102 mm x 642 mm x 83 mm
OS
Linux
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Brand
Sanyo
Sansui
Model
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (XT-49S8200U)
50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Model Name
XT-49S8200U
SNX50FH24X
Display Size
49 inch
50 inch
Screen Type
Color
Grey
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
4K UHD
Launch Year
2017
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1102 mm x 642 mm x 83 mm
Weight (without stand)
12.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1102 mm x 703 mm x 333 mm
Weight (with stand)
13.9 kg
Stand Type
Stylish Uni-Stand
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11/b/g/n
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Audio
Surround Sound
Speaker Output RMS
20 W
20 W
power features
Power Consumption
160 W, 0.5 W (Standby)
125 W, 0.5 W (Standby)