Sony 32 Inch LED HD Ready TV (KLV 32W622F) vs LG 43 Inch LED TV (27MP89HM)
Sony 32 Inch LED HD Ready TV (KLV-32W622F)
vs
LG 43 Inch LED TV (27MP89HM)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
LG 43 Inch LED TV (27MP89HM)
key specs
Display
32.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
Yes
Resolution Standard
HD-Ready
Dimensions
42.4 x 30 x 15.5
general
Brand
Sony
LG
Model
32 Inch LED HD Ready TV (KLV-32W622F)
43 Inch LED TV (27MP89HM)
Model Name
KLV-32W622F
27MP89HM
Display Size
32 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Launch Year
2018
Resolution Standard
HD-Ready
Resolution (pixels)
1366x768
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
PC D-sub
audio features
Number of Speakers
3
Speaker Output RMS
30 W
10W
Speaker Type
Slim Invisible Speaker
power features
Power Consumption
69 W, 0.5 W (Standby)
20.3W