Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV 40W672E) vs Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40W672E)
vs
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
910 mm x 543 mm x 70 mm
OS
Linux
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
general
Brand
Sony
Sansui
Model
40 Inch LED Full HD TV (KLV-40W672E)
50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
Model Name
KLV-40W672E
SNX50FH24X
Display Size
40 inch
50 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Yes
No
Curve TV
Launch Year
2017
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
910 mm x 543 mm x 70 mm
Weight (without stand)
8.6 kg
Width x Height x Depth (with stand)
910 mm x 591 mm x 208 mm
Weight (with stand)
17.4 kg
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
1 Side Hybrid with Headphone Out, Audio Out and Subwoofer Out
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1 (Bottom)
Component In (RGB Cable)
1 (Rear Hybrid)
audio features
Number of Speakers
3
Speaker Type
Front: Open Baffle Speaker, Sub Woofer: Bass Reflex Speaker
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DTS Digital Surround
Surround Sound
S-Force Front Surround
Speaker Output RMS
30 W
20 W
power features
Power Consumption
83 W, 0.5 W (Standby)
125 W, 0.5 W (Standby)