Sony 43 Inch LED Full HD TV (KDL 43W800C) vs TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Sony 43 Inch LED Full HD TV (KDL-43W800C)
vs
TCL 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
962 mm x 565 mm x 59 mm
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
general
Brand
Sony
TCL
Model
43 Inch LED Full HD TV (KDL-43W800C)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55P2US)
Model Name
KDL-43W800C
55P2US
Display Size
43 inch
55 inch
Screen Type
Color
Black
Gold
Smart TV
Series
Bravia
Launch Year
2015
Resolution Standard
Full-HD
4K
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
3D
No
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
962 mm x 565 mm x 59 mm
Weight (without stand)
10.9 kg
Width x Height x Depth (with stand)
962 mm x 602 mm x 179 mm
142.8 cm x 16.5 cm x 87 cm
Weight (with stand)
11.8 kg
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
1 (Side / Hybrid with Audio Output and Subwoofer Output)
Digital Audio Output
1 (Rear)
Analog Audio Input
Audio Out
1 (Side / Hybrid with HP and Subwoofer Output)
RF Connectivity Input
1 (Bottom)
Component In (RGB Cable)
Component Video Inputs (Y / Pb / Pr): 1 (Bottom / Hybrid)
Built In Wi-Fi
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Bass Reflex, Full Range
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Surround Sound
S - Force Front Surround
Speaker Output RMS
20 W
16 W
power features
Power Consumption
82 W, 0.5 W (Standby)
130 W, 0.3 W (Standby)