Sony 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (KD-43X75L)
vs
Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
Screen Type
LED
Dimensions
970.2 mm x 563.2 mm x 58.8 mm
OS
Tizen
Smart TV
Yes
Resolution Standard
4K
general
Brand
Samsung
Model
43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43NU7100)
Model Name
43NU7100
Display Size
43 inch
Screen Type
LED
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Series
Series 7
Launch Year
2018
Resolution Standard
4K
Resolution (pixels)
3840x2160
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
970.2 mm x 563.2 mm x 58.8 mm
Width x Height x Depth (with stand)
970.2 mm x 636.3 mm x 210.3 mm
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
110 W, 0.5 W (Standby)