| key specs |
| Display | 55.00-inch | 49.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 124.2 cm x 56.9 cm x 35.6 cm | 1091.6 mm x 634.6 mm x 54.9 mm |
| OS | Android | Tizen |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Resolution Standard | 4K | 4K |
| general |
| Brand | Sony | Samsung |
| Model | 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-55X8500D) | 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49NU8000) |
| Model Name | KD-55X8500D | 49NU8000 |
| Display Size | 55 inch | 49 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| 3D | No | No |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | No | No |
| Series | X8500F | Series 8 |
| Launch Year | 2016 | 2018 |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 124.2 cm x 56.9 cm x 35.6 cm | 1091.6 mm x 634.6 mm x 54.9 mm |
| Width x Height x Depth (with stand) | 96.5 cm x 62.8 cm x 27.9 cm | 1091.6 mm x 711 mm x 299.7 mm |
| Weight (with stand) | 11.3 kg | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 3 |
| No of USB Port | 3 | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 | 1 |
| Analog Audio Input | Yes | Yes |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W | 40 W |
| Speaker Type | - | 2.1CH |
| power features |
| Power Consumption | 120 W, 0.5 W (Standby) | 130 W, 0.5 W (Standby) |