Sony Bravia X75K 65 inch Smart Android LED TV (KD 65X75K) vs LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SK8500PTA)
Sony Bravia X75K 65-inch Smart Android LED TV (KD-65X75K)
vs
LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SK8500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
65.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
OS
Android
WebOS
Smart TV
Yes
Yes
Dimensions
1455 mm x 835 mm x 62.5 mm
general
Brand
Sony
LG
Model
Bravia X75K 65-inch Smart Android LED TV (KD-65X75K)
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SK8500PTA)
Release date
May 2, 2022
Model Name
KD-65X75K
65SK8500PTA
Display Size
65 inch
65 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Ultra-HD
4K
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Series
Bravia X75K
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
0.5
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
Audio Out
RF Connectivity Input
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Open Baffle Speaker
Sound Technology
Dolby Audio
Speaker Output RMS
20W
20 W
smart tv features
Processor
X1
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Google TV
Operating System
Android
WebOS
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play Store
remote control features
Smart Remote
Voice Remote
Touch Remote
video features
Refresh Rate (Hz)
50
HDR Support
HDR10,HLG
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1455 mm x 835 mm x 62.5 mm
Weight (without stand)
26.6 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1456 mm x 903 mm x 318.7 mm
Weight (with stand)
28.1 kg
power features
Power Consumption
0.3 W (Standby)
Related Comparisons
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Amazon Great Indian Festival 2022 Sale Goes Live: Best Offers on TVs, Accessories
Sony Bravia X75K Smart TV Series With 4K HDR, Dolby Audio Support Launched in India
Advertisement
TRENDING
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Spotify Premium Prices Revised in India, Lite Plan Vanishes
Xiaomi 17 Max Set to Launch in China This Month as Company Reveals Design
Sony Bravia 3II Series Debuts in India With a 120Hz 4K Display: See Prices