TCL 55 inch LED 4K Smart Android TV (55P8E IN) vs Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
TCL 55-inch LED 4K Smart Android TV (55P8E-IN)
vs
Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
2080mm x 300mm x 1390mm
740.2 mm x 449.3 mm x 46.9 mm
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android Based
Smart TV
Yes
No
general
Brand
TCL
Samsung
Model
55-inch LED 4K Smart Android TV (55P8E-IN)
32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
Release date
July 1, 2019
Model Name
55P8E-IN
32ES6200
Display Size
55 inch
32 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
P8E
Launch Year
2019
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
2080mm x 300mm x 1390mm
740.2 mm x 449.3 mm x 46.9 mm
Weight (without stand)
6.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
740.2 mm x 516.1 mm x 241.3 mm
Weight (with stand)
7.4 kg
Stand Type
Quad
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Cortex A53
Graphic Processor
Mali T860MP2
RAM
2GB
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Android TV (Android 9 Pie)
Operating System
Android Based
App Store Type
Google Play Store
connectivity features
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
PC Audio In
1
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
audio features
Speaker Output RMS
20W
20 W
Number of Speakers
2
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Surround Sound
SRS TheaterSound HD
power features
Power Consumption
46 W, 0.3 W (Standby)