TCL 55 Inch LED Ultra HD TV (55P6US) vs LG 47 Inch LED Full HD TV (47LB6700) comparison
| key specs |
| Display | 55.00-inch | 47.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Resolution Standard | Ultra-HD | Full-HD |
| Smart TV | Yes | Yes |
| general |
| Brand | TCL | LG |
| Model | 55 Inch LED Ultra HD TV (55P6US) | 47 Inch LED Full HD TV (47LB6700) |
| Model Name | 55P6US | 47LB6700 |
| Display Size | 55 inch | 47 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1920x1080 |
| 3D | No | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | No | - |
| Launch Year | - | 2014 |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 3 |
| No of USB Port | 2 | 3 |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Analog Audio Input | Yes | Yes |
| Wi-Fi Type | - | Built-in Wi-Fi |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| Headphone Jack | - | 1 (Rear) |
| Digital Audio Output | - | 1 (Rear) |
| RF Connectivity Input | - | 1 (Rear) |
| Component In (RGB Cable) | - | Component Input (Y, Pb, Pr Audio): 1 Rear (Composite Interface) |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Output RMS | 16 W | 24 W |
| Sound Technology | - | DTS Decoder, Dolby Digital Decoder |
| remote control features |
| Touch Remote | No | - |
| RF Capable | - | Yes |
| power features |
| Power Consumption | 130 W, 0.3 W (Standby) | 0.3 W (Standby) |