TCL 55 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (55C61B)
vs
Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (Crystal 7 UA43AU7600KXXL)
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
43.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
29.2 cm x 122.4 cm x 77 cm
963.1 mm x 638.1 mm x 203.7 mm
Resolution Standard
Ultra-HD
Ultra-HD
Yes
OS
Tizen
general
Brand
TCL
Samsung
Model
55 Inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (55C61B)
43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (Crystal 7 UA43AU7600KXXL)
Model Name
55C61B
UA43AU7600KXXL
Display Size
55 inch
43 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Black
Black
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
105
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
29.2 cm x 122.4 cm x 77 cm
963.1 mm x 638.1 mm x 203.7 mm
Weight (without stand)
7 kg
Width x Height x Depth (with stand)
963.1 mm x 562.4 mm x 77.5 mm