TCL P745 vs Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65NU8000)
TCL P745
vs
Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65NU8000)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
TCL P745
key specs
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Tizen
Display
65.00-inch
Screen Type
LED
Dimensions
1446.3 mm x 833.8 mm x 54.9 mm
Smart TV
Yes
general
Brand
TCL
Samsung
Model
P745
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65NU8000)
Release date
October 20, 2023
Model Name
85P745
65NU8000
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Display Size
65 inch
Screen Type
LED
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Series
Series 8
Launch Year
2018
connectivity features
No of HDMI Port
3
Wi-Fi Type
5
Wi-Fi Supported
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
smart tv features
Processor
AiPQ 3.0
Operating System Present
Google Tv
Operating System
Android Based
Tizen
remote control features
Smart Remote
Touch Remote
audio features
Sound Technology
Dolby Atmos
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
40 W
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
144
HDR Support
HDR10+, Dolby Vision, HLG
Contrast Ratio
Mega Contrast Static
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1446.3 mm x 833.8 mm x 54.9 mm
Width x Height x Depth (with stand)
1446.3 mm x 910.1 mm x 349.8 mm
power features
Power Consumption
190 W, 0.5 W (Standby)