| Model | 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43S6575) | 32 Inch LED HD Ready TV (XT-32S7000H) |
| Model Name | 43S6575 | XT-32S7000H |
| Display Size | 43 inch | 32 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| 3D | No | No |
| Smart TV | Yes | No |
| Curve TV | No | No |
| Launch Year | 2017 | - |
| Resolution Standard | 4K | HD-Ready |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1366x768 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 966 mm x 565 mm x 79 mm | 735 mm x 440 mm x 85 mm |
| Weight (without stand) | 10.1 kg | 4.6 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 966 mm x 601 mm x 206 mm | 735 mm x 473 mm x 190 mm |
| Weight (with stand) | 200 x 200 mm, Wall Mount Screw Thread | 4.7 kg |
| Stand Type | Tabletop | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 2 |
| No of USB Port | 3 | 2 |
| Wi-Fi Type | IEEE 802.11 b, g, n, ac | - |
| Built In Wi-Fi | Yes | No |
| Ethernet (RJ45) | 1 | - |
| PC D-sub | Yes | - |
| Digital Audio Output | No | - |
| Analog Audio Input | Yes | Yes |
| RF Connectivity Input | RF Input: 1 | - |
| Component In (RGB Cable) | Component or Y Pb Cb Pr Cr Input: 1 | - |
| Headphone Jack | - | Yes |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Type | Tweeter, Midrange | - |
| Sound Technology | Dolby Digital, dbx-tv | - |
| Speaker Output RMS | 20 W | 16 W |
| power features |
| Power Consumption | 75 W, 1 W (Standby) | 60 W, 0.5 W (Standby) |