TCL 43 Inch LED Full HD TV (L43D2900) vs Vu 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49SU131) comparison
| key specs |
| Display | 43.00-inch | 49.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Smart TV | No | Yes |
| Resolution Standard | Full-HD | 4K |
| Dimensions | - | 1102 mm x 678 mm x 93 mm |
| OS | - | Android |
| general |
| Brand | TCL | Vu |
| Model | 43 Inch LED Full HD TV (L43D2900) | 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49SU131) |
| Model Name | L43D2900 | 49SU131 |
| Display Size | 43 inch | 49 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| 3D | No | No |
| Smart TV | No | Yes |
| Curve TV | No | No |
| Launch Year | 2017 | 2018 |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 | 3840x2160 |
| Series | - | Official Android |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 2 | 3 |
| No of USB Port | 2 | 2 |
| Built In Wi-Fi | No | Yes |
| Wi-Fi Type | - | Dual band, 2.4GHz & 5.0GHz |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| Headphone Jack | - | Yes |
| Audio Out | - | Optical |
| RF Connectivity Input | - | Yes, Analogue & Digital |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Output RMS | 16 W | 20 W |
| Speaker Type | - | Box Speaker |
| Sound Technology | - | DTS and Dolby |
| Supported Audio Formats | - | MPEG1/2, MPEG4, AC3, EAC3, AAC, WMA, FLAC |
| power features |
| Power Consumption | 95 W, 0.3 W (Standby) | 120 W, 0.5 W (Standby) |
| remote control features |
| Touch Remote | No | No |
| Smart Remote | - | Yes |
| RF Capable | - | Yes |
| Remote Charger | - | No |
| Battery Type | - | AAA |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (with stand) | 113.3 cm x 14.4 cm x 66.6 cm | - |
| Width x Height x Depth (without stand) | - | 1102 mm x 678 mm x 93 mm |