Vu Masterpiece 85 inch Ultra HD QLED TV vs Samsung 55 Inch LED Full HD TV (55ES8000)
Vu Masterpiece 85-inch Ultra-HD QLED TV
vs
Samsung 55 Inch LED Full HD TV (55ES8000)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
85.00-inch
55.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
1903mm x 1088mm x 80mm
1230.3 mm x 722.3 mm x 30.8 mm
Resolution Standard
Ultra-HD
Full-HD
OS
Android
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Vu
Samsung
Model
Masterpiece 85-inch Ultra-HD QLED TV
55 Inch LED Full HD TV (55ES8000)
Release date
July 1, 2023
Model Name
85 Masterpiece
55ES8000
Display Size
85 inch
55 inch
Screen Type
QLED
LED
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
Ultra-HD
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Series
Masterpiece
Launch Year
2023
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1903mm x 1088mm x 80mm
1230.3 mm x 722.3 mm x 30.8 mm
Weight (without stand)
42.5kg
16.6 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1903mm x 1169mm x 453mm
1230.3 mm x 761.6 mm x 210 mm
Weight (with stand)
43.7kg
19.3 kg
Stand Type
Arch Flow
smart tv features
Number of Cores
quad-core
RAM
3GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV with Google TV
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play Store
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Dual-band
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz, 5GHz
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
1
Digital Audio Output
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
video features
Brightness
1000 nits
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
120
HDR Support
HDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG
Picture in Picture (PIP)
audio features
Number of Speakers
5
Speaker Type
4.1-channel speaker system
Down Firing and Full Range
Speaker Output RMS
204W
20 W
Supported Audio Formats
Dolby Atmos
Sound Technology
Dolby Digital Plus and Dolby Pulse
Surround Sound
DNSe
remote control features
Smart Remote
Voice Remote
Battery Type
AAA
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
power features
Power Consumption
110 W, 0.1 W (Standby)
Related Comparisons
Vu Masterpiece 85-inch Ultra-HD QLED TV vs Vu Masterpiece 98-inch Ultra-HD QLED TV
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Vu Masterpiece QLED 98-inch and 85-inch Televisions Launched in India: Price, Specifications
Advertisement
TRENDING
Lenovo Legion Y70 (2026) Key Specifications Revealed Ahead of Launch
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Samsung Galaxy Z Fold 8 Wide Leak Hints at This Dual Rear Camera Setup
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch