Vu Vibe QLED TV vs Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
Vu Vibe QLED TV
vs
Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Vu Vibe QLED TV
key specs
Display
43.00-inch
40.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
23.5 x 95.8 x 62.7 cm
898 x 220 x 540
Resolution Standard
4K
HD-Ready
OS
Android Based
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Vu
Sansui
Model
Vibe QLED TV
40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
Release date
July 30, 2024
Model Name
43VIBE24
SNS40FB24CAF
Display Size
43 inch
40 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Smart TV
Yes
No
Series
Vibe
Launch Year
2024
Power Consumption Standby (W)
0.5
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
23.5 x 95.8 x 62.7 cm
898 x 220 x 540
Weight (without stand)
7.1 kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz, 5GHz
Audio Out
88W
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
video features
Brightness
400 nits
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Speaker Type
integrated soundbar
Sound Technology
Dolby Audio
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
120W
100 W, 0.5 W (Standby)