Xiaomi Mi TV EA70 2022 vs Sony 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 49X8500F)
Xiaomi Mi TV EA70 2022
vs
Sony 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-49X8500F)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Xiaomi Mi TV EA70 2022
key specs
Display
70.00-inch
49.00-inch
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Android
Smart TV
Yes
Yes
Screen Type
LED
general
Brand
Xiaomi
Sony
Model
Mi TV EA70 2022
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-49X8500F)
Release date
December 27, 2021
Model Name
KD-49X8500F
Display Size
70 inch
49 inch
Color
Grey
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Screen Type
LED
Series
Android
Launch Year
2018
smart tv features
Number of Cores
quad-core
RAM
1.5GB
Storage Capacity
8GB
Operating System
Android Based
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Screen Mirroring
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz
Ethernet (RJ45)
1
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
video features
Brightness
300
View Angle
176
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Number of Speakers
Sound Technology
DTS-HD
Speaker Output RMS
10
20 W
dimensions
Weight (without stand)
19.1
Weight (with stand)
19.5
Stand Material
Metal
remote control features
Voice Remote
Touch Remote
power features
Power Consumption
145 W, 0.5 W (Standby)