| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Epson EcoTank M3180 Inkjet Multi Function Monochrome Printer (White) | ₹ 23,999 |
Epson EcoTank M3180 Inkjet Multi Function Monochrome Printer price in India starts from ₹ 23,999. The lowest price of Epson EcoTank M3180 Inkjet Multi Function Monochrome Printer is ₹ 23,999 at Flipkart on 18th May 2026.
| Brand | Epson |
| Model | EcoTank M3180 Inkjet Multi Function Monochrome Printer |
| Price in India | ₹23,999 |
| Printing Method | Inkjet |
| Printer Type | Multi Function |
| Model Name | EcoTank M3180 |
| Printing Output | Monochrome |
| Functions | Print, Copy, Scan, Fax |
| Refill Type | Refillable Ink Tank |
| Ideal Usage | Home & Small Office |
| Max Print Resolution (Mono) | 1200X2400 dpi |
| Media Types Supported | Epson iPrint, Email Print, Remote Print Driver, Scan to Cloud, Apple AirPrint, Google Cloud PrintTM, Morpria Print Service |
| Media Size Supported | Legal, Indian-Legal (215X345 mm), 8.5X13", Letter, A4, 16K (195X270 mm), B5, A5, B6, A6, Hagaki (100X148 mm), Envelopes : #10, DL, C6 |
| Wireless Support | Yes |
| Height | 34.6 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Weight | 7.3 kg |
| Depth | 34.7 cm |
| Compatible Black Cartridge | Epson 005, 005s Black Ink Bottles |
Epson EcoTank M3180 Inkjet Multi Function Monochrome Printer
₹23,999
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications