HP 240 G3 is a DOS laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The HP 240 G3 packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 4000. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 2 USB ports (2 x USB 2.0), HDMI Port, Multi Card Slot ports.
As of 1st April 2026, HP 240 G3 price in India starts at Rs. 28,500.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 240 G3 Laptop (DOS, 4GB RAM, 500GB HDD, Intel Core i3, Black, 14 inch) | ₹ 28,500 |
HP 240 G3 price in India starts from ₹ 28,500. The lowest price of HP 240 G3 is ₹ 28,500 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 240 G3 |
| Price in India | ₹28,500 |
| Model Number | 240 G3 |
| Dimensions (mm) | 345.00 x 244.00 x 25.00 |
| Weight (kg) | 1.9 |
| Colours | Black |
| Operating system | DOS |
| Battery Capacity (WHR) | 41 |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 4.5 |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 4th Gen |
| RAM | 4GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 4000 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 2.1 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Web Camera | 0.3-megapixel |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | CD/DVD Writer |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | 5 in 1 Card Reader |
HP 240 G3
₹28,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM