Huawei Y3 II mobile was launched in April 2016. The phone comes with a 4.50-inch touchscreen display offering a resolution of 480x854 pixels. Huawei Y3 II is powered by a 1.3GHz quad-core MediaTek MT6582M processor. It comes with 1GB of RAM. The Huawei Y3 II runs Android 5.1 and is powered by a 2100mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Huawei Y3 II on the rear packs 5-megapixel camera. It sports a 2-megapixel camera on the front for selfies.
The Huawei Y3 II runs Emotion UI 3.1 Lite is based on Android 5.1 and packs 8GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card. The Huawei Y3 II is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Micro-SIM and Micro-SIM cards. The Huawei Y3 II measures 134.10 x 66.70 x 9.90mm (height x width x thickness) and weighs 150.00 grams. It was launched in Obsidian Black, Arctic White, Sand Gold, Rose Pink, and Sky Blue colours.
Connectivity options on the Huawei Y3 II include Wi-Fi, GPS, FM radio, and 3G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, and proximity sensor.
| Brand | Huawei |
| Model | Y3 II |
| Release date | April 2016 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 134.10 x 66.70 x 9.90 |
| Weight (g) | 150.00 |
| Battery capacity (mAh) | 2100 |
| Removable battery | Yes |
| Colours | Obsidian Black, Arctic White, Sand Gold, Rose Pink, Sky Blue |
| Screen size (inches) | 4.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 480x854 pixels |
| Processor | 1.3GHz quad-core |
| Processor make | MediaTek MT6582M |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 2-megapixel |
| Operating system | Android 5.1 |
| Skin | Emotion UI 3.1 Lite |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Micro-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Micro-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Huawei Y3 II
The System Exposed OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes