Huawei Y635 mobile was launched in March 2015. The phone comes with a 5.00-inch touchscreen display offering a resolution of 480x854 pixels. Huawei Y635 is powered by a 1.2GHz quad-core processor. It comes with 1GB of RAM. The Huawei Y635 runs Android 4.4.4 and is powered by a 2000mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Huawei Y635 on the rear packs 5-megapixel camera. It sports a 2-megapixel camera on the front for selfies.
Huawei Y635 is based on Android 4.4.4 and packs 4GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card. The Huawei Y635 is a single SIM (GSM) mobile that accepts a Regular-SIM card.
Connectivity options on the Huawei Y635 include Wi-Fi, GPS, 3G, and 4G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, and proximity sensor.
| Brand | Huawei |
| Model | Y635 |
| Release date | March 2015 |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 2000 |
| Removable battery | Yes |
| Screen size (inches) | 5.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 480x854 pixels |
| Processor | 1.2GHz quad-core |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 4GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Front camera | 2-megapixel |
| Operating system | Android 4.4.4 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Huawei Y635
CD Projekt Red Reveals Songs of the Past, a Brand New Witcher 3 Expansion Coming to PC and Consoles in 2027
Asus ROG Zephyrus Duo (2026) GX651 India Launch Timeline Leaked; Expected Price, Specifications