Intex Aqua Xtreme V mobile was launched in March 2015. The phone comes with a 5.00-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1280 pixels. Intex Aqua Xtreme V is powered by a 1.7GHz octa-core MediaTek MT6592 processor. It comes with 2GB of RAM. The Intex Aqua Xtreme V runs Android 4.4.2 and is powered by a 2000mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Intex Aqua Xtreme V on the rear packs 13-megapixel camera. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies.
Intex Aqua Xtreme V is based on Android 4.4.2 and packs 16GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 32GB). The Intex Aqua Xtreme V is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Regular and Regular cards. The Intex Aqua Xtreme V measures 144.00 x 69.70 x 6.99mm (height x width x thickness) and weighs 120.00 grams. It was launched in Black, Grey, and Red colours.
Connectivity options on the Intex Aqua Xtreme V include Wi-Fi, GPS, FM radio, and 3G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, and proximity sensor.
As of 1st April 2026, Intex Aqua Xtreme V price in India starts at Rs. 4,699.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Intex Aqua Xtreme V (2GB RAM, 16GB) - Red | ₹ 4,699 |
Intex Aqua Xtreme V price in India starts from ₹ 4,699. The lowest price of Intex Aqua Xtreme V is ₹ 4,699 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Intex |
| Model | Aqua Xtreme V |
| Price in India | ₹4,699 |
| Release date | March 2015 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 144.00 x 69.70 x 6.99 |
| Weight (g) | 120.00 |
| Battery capacity (mAh) | 2000 |
| Removable battery | Yes |
| Colours | Black, Grey, Red |
| Screen size (inches) | 5.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Processor | 1.7GHz octa-core |
| Processor make | MediaTek MT6592 |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 5-megapixel |
| Operating system | Android 4.4.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Intex Aqua Xtreme V
₹4,699
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM