LG K10+ (2018) mobile was launched in February 2018. The phone comes with a 5.30-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1280 pixels at a pixel density of 277 pixels per inch (ppi). LG K10+ (2018) is powered by a 1.5GHz octa-core processor. It comes with 3GB of RAM. The LG K10+ (2018) runs Android 7.1.2 and is powered by a 3000mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the LG K10+ (2018) on the rear packs 13-megapixel camera. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies.
LG K10+ (2018) is based on Android 7.1.2 and packs 32GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 2000GB). The LG K10+ (2018) measures 148.70 x 75.30 x 8.68mm (height x width x thickness) and weighs 162.00 grams. It was launched in Moroccan Blue and Terra Gold colours.
Connectivity options on the LG K10+ (2018) include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth v4.20, NFC, and FM radio. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, and proximity sensor.
| Brand | LG |
| Model | K10+ (2018) |
| Release date | February 2018 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 148.70 x 75.30 x 8.68 |
| Weight (g) | 162.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3000 |
| Removable battery | No |
| Colours | Moroccan Blue, Terra Gold |
| Screen size (inches) | 5.30 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 277 |
| Processor | 1.5GHz octa-core |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 2000 |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 5-megapixel |
| Operating system | Android 7.1.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| NFC | Yes |
| FM | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
LG K10+ (2018)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM