LG L35 mobile was launched in May 2014. The phone comes with a 3.20-inch touchscreen display offering a resolution of 320x480 pixels. LG L35 is powered by a 1.2GHz dual-core Qualcomm Snapdragon 200 processor. It comes with 512MB of RAM. The LG L35 runs Android 4.4 and is powered by a 1540mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the LG L35 on the rear packs 3-megapixel camera.
LG L35 is based on Android 4.4 and packs 4GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 32GB). The LG L35 is a single SIM (GSM) mobile that accepts a Regular-SIM card. The LG L35 measures 109.40 x 59.00 x 11.90mm (height x width x thickness) and weighs 107.40 grams. It was launched in Black and White colours.
Connectivity options on the LG L35 include Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, and 3G. Sensors on the phone include accelerometer and proximity sensor.
| Brand | LG |
| Model | L35 |
| Release date | May 2014 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 109.40 x 59.00 x 11.90 |
| Weight (g) | 107.40 |
| Battery capacity (mAh) | 1540 |
| Removable battery | Yes |
| Colours | Black, White |
| Screen size (inches) | 3.20 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 320x480 pixels |
| Processor | 1.2GHz dual-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 200 |
| RAM | 512MB |
| Internal storage | 4GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 3-megapixel |
| Rear flash | No |
| Front camera | No |
| Operating system | Android 4.4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
LG L35
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM