LG Stylo 5 mobile was launched in July 2019. The phone comes with a 6.20-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2160 pixels. LG Stylo 5 is powered by a 1.8GHz octa-core processor. It comes with 3GB of RAM. The LG Stylo 5 runs Android 9.0 Pie and is powered by a 3500mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the LG Stylo 5 on the rear packs 13-megapixel camera. The rear camera setup has autofocus. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies.
LG Stylo 5 is based on Android 9.0 Pie and packs 32GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 1000GB). The LG Stylo 5 measures 160.02 x 77.70 x 8.38mm (height x width x thickness) . It was launched in Blonde Rose and Platinum Gray colours.
Connectivity options on the LG Stylo 5 include Wi-Fi, Bluetooth v4.20, USB Type-C, and Headphones. Sensors on the phone include ambient light sensor, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | LG |
| Model | Stylo 5 |
| Release date | July 2019 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 160.02 x 77.70 x 8.38 |
| Battery capacity (mAh) | 3500 |
| Removable battery | No |
| Colours | Blonde Rose, Platinum Gray |
| Screen size (inches) | 6.20 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2160 pixels |
| Processor | 1.8GHz octa-core |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 1000 |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 9.0 Pie |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
LG Stylo 5
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM