MSI GL62M-7RD is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 8GB of RAM.
Graphics are powered by Nvidia GeForce GTX 1050. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 n/ac, Bluetooth and it comes with 4 USB ports (1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, MSI GL62M-7RD price in India starts at Rs. 71,800.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| MSI GL62M-7RD Laptop (DOS, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Black, 15.6 inch) | ₹ 71,800 |
| MSI GL62M-7RD Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i7, Black, 15.6 inch) | ₹ 89,800 |
| MSI GL62M-7RD Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 256GB HDD, Intel Core i5, Black, 15.6 inch) | ₹ 126,828 |
MSI GL62M-7RD price in India starts from ₹ 71,800. The lowest price of MSI GL62M-7RD is ₹ 71,800 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | MSI |
| Model | GL62M-7RD |
| Price in India | ₹71,800 |
| Model Number | GL62M-7RD |
| Series | GL Series |
| Dimensions (mm) | 383.00 x 260.00 x 29.00 |
| Weight (kg) | 2.2 |
| Colours | Black |
| Operating system | DOS |
| Battery Cell | 6 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i7 7th Gen 7300HQ |
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Cache | 6MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce GTX 1050 |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Hard disk | No |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 n/ac |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
MSI GL62M-7RD
₹71,800
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM