Oppo Find X2 Lite mobile was launched in April 2020. The phone comes with a 6.40-inch touchscreen display and an aspect ratio of 20:9. The display sports Gorilla Glass for protection. Oppo Find X2 Lite is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 765 processor. It comes with 8GB of RAM. The Oppo Find X2 Lite runs Android 10 and is powered by a 4025mAh non-removable battery. The Oppo Find X2 Lite supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Oppo Find X2 Lite on the rear packs a 48-megapixel primary camera; an 8-megapixel (f/1.7) camera; a 2-megapixel camera, and a 2-megapixel camera. The rear camera setup has autofocus. It sports a 32-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.0 aperture.
The Oppo Find X2 Lite runs ColorOS 7.0 is based on Android 10 and packs 128GB of inbuilt storage. The Oppo Find X2 Lite is a single SIM (GSM) mobile that accepts a Nano-SIM card. It was launched in Moonlight Black and Pearl White colours.
Connectivity options on the Oppo Find X2 Lite include Wi-Fi, GPS, NFC, USB Type-C, 3G, 4G , and 5G. Sensors on the phone include in-display fingerprint sensor.
| Brand | Oppo |
| Model | Find X2 Lite |
| Release date | April 2020 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Thickness | 7.96 |
| Weight (g) | 180.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4025 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | Proprietary |
| Wireless charging | No |
| Colours | Moonlight Black, Pearl White |
| Screen size (inches) | 6.40 |
| Touchscreen | Yes |
| Protection type | Gorilla Glass |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 765 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 48-megapixel + 8-megapixel (f/1.7) + 2-megapixel + 2-megapixel |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-megapixel (f/2.0) |
| Pop-Up Camera | No |
| Operating system | Android 10 |
| Skin | ColorOS 7.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 1 |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
Oppo Find X2 Lite
Vivo X500 Series Could Comprise at Least Three Models Recently Listed on IMEI Database
Resident Evil Requiem's Free Minigame Mode, Leon Must Die Forever, Is Now Available