Black Shark Helo mobile was launched in October 2018. The phone comes with a 6.01-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2160 pixels and an aspect ratio of 18:9. Black Shark Helo is powered by a 2.8GHz Qualcomm Snapdragon 845 processor. It comes with 6GB of RAM. The Black Shark Helo runs Android and is powered by a 4000mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Black Shark Helo on the rear packs a 12-megapixel (f/1.75, 1.25-micron) primary camera, and a 20-megapixel (f/1.75, 1.0-micron) camera. The rear camera setup has phase detection autofocus. It sports a 20-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.2 aperture and a pixel size of 1.0-micron.
Black Shark Helo is based on Android and packs 128GB of inbuilt storage. The Black Shark Helo measures 160.00 x 75.25 x 8.70mm (height x width x thickness) and weighs 190.00 grams. It was launched in Black colour.
Connectivity options on the Black Shark Helo include GPS and USB Type-C. Sensors on the phone include ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, and fingerprint sensor.
| Brand | Black Shark |
| Model | Helo |
| Release date | October 2018 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 160.00 x 75.25 x 8.70 |
| Weight (g) | 190.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4000 |
| Colours | Black |
| Screen size (inches) | 6.01 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2160 pixels |
| Aspect ratio | 18:9 |
| Processor | 2.8GHz |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 845 |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | 12-megapixel (f/1.75, 1.25-micron) + 20-megapixel (f/1.75, 1.0-micron) |
| Rear autofocus | Phase detection autofocus |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 20-megapixel (f/2.2, 1.0-micron) |
| Operating system | Android |
| GPS | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Black Shark Helo
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM