Huawei Ascend W1 mobile was launched in August 2013. The phone comes with a 4.00-inch touchscreen display offering a resolution of 480x800 pixels. Huawei Ascend W1 is powered by a 1.2GHz dual-core Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8230) processor. It comes with 512MB of RAM. The Huawei Ascend W1 runs Windows Phone 8 and is powered by a 1950mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the Huawei Ascend W1 on the rear packs 5-megapixel camera. It sports a 0.3-megapixel camera on the front for selfies.
Huawei Ascend W1 is based on Windows Phone 8 and packs 4GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 32GB). The Huawei Ascend W1 is a single SIM (GSM) mobile that accepts a Regular-SIM card. The Huawei Ascend W1 measures 124.50 x 63.50 x 10.15mm (height x width x thickness) and weighs 130.00 grams. It was launched in Blue, Red, Black, and White colours.
Connectivity options on the Huawei Ascend W1 include Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, Bluetooth v2.10, and 3G. Sensors on the phone include accelerometer.
| Brand | Huawei |
| Model | Ascend W1 |
| Release date | August 2013 |
| Form factor | Bar |
| Dimensions (mm) | 124.50 x 63.50 x 10.15 |
| Weight (g) | 130.00 |
| Battery capacity (mAh) | 1950 |
| Removable battery | Yes |
| Colours | Blue, Red, Black, White |
| Screen size (inches) | 4.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 480x800 pixels |
| Processor | 1.2GHz dual-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8230) |
| RAM | 512MB |
| Internal storage | 4GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 0.3-megapixel |
| Operating system | Windows Phone 8 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 2.10 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
Huawei Ascend W1
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications