iQOO 5 Pro mobile was launched on 17th August 2020. The phone comes with a 6.56-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2376 pixels and an aspect ratio of 19.8:9. iQOO 5 Pro is powered by a 2.84GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 865 processor that features 1 core clocked at 2.84GHz, 3 cores clocked at 2.42GHz and 4 cores clocked at 1.8GHz. It comes with 8GB of RAM. The iQOO 5 Pro runs Android 10 and is powered by a 4000mAh battery. The iQOO 5 Pro supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the iQOO 5 Pro on the rear packs a 50-megapixel (f/1.85) primary camera; a 13-megapixel (f/2.2) camera, and an 8-megapixel (f/3.4) camera. The rear camera setup has autofocus. It sports a 16-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.4 aperture.
The iQOO 5 Pro runs iQoo UI 1.5 is based on Android 10 and packs 128GB of inbuilt storage. The iQOO 5 Pro is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The iQOO 5 Pro measures 159.56 x 73.30 x 8.90mm (height x width x thickness) and weighs 198.00 grams. It was launched in Track Version and Legendary Edition colours.
Connectivity options on the iQOO 5 Pro include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS, Bluetooth v5.10, NFC, USB OTG, USB Type-C, 3G, and 4G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, in-display fingerprint sensor, proximity sensor, and fingerprint sensor. The iQOO 5 Pro supports face unlock.
| Brand | iQOO |
| Model | 5 Pro |
| Release date | 17th August 2020 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 159.56 x 73.30 x 8.90 |
| Weight (g) | 198.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4000 |
| Fast charging | Proprietary |
| Wireless charging | No |
| Colours | Track Version, Legendary Edition |
| Screen size (inches) | 6.56 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2376 pixels |
| Aspect ratio | 19.8:9 |
| Processor | 2.84GHz octa-core (1x2.84GHz + 3x2.42GHz + 4x1.8GHz) |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 865 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.85) + 13-megapixel (f/2.2) + 8-megapixel (f/3.4) |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.4) |
| Pop-Up Camera | No |
| Operating system | Android 10 |
| Skin | iQoo UI 1.5 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| NFC | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Lightning | No |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
iQOO 5 Pro
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM