Oppo Reno 5 5G mobile was launched on 10th December 2020. The phone comes with a 6.43-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x2400 pixels at a pixel density of 410 pixels per inch (ppi). Oppo Reno 5 5G is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 765 processor. It comes with 8GB of RAM. The Oppo Reno 5 5G runs Android 11 and is powered by a 4300mAh battery. The Oppo Reno 5 5G supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Oppo Reno 5 5G on the rear packs a 64-megapixel (f/1.7) primary camera; an 8-megapixel (f/2.2) camera; a 2-megapixel (f/2.4) camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. The rear camera setup has autofocus. It sports a 32-megapixel camera on the front for selfies.
The Oppo Reno 5 5G runs ColorOS 11.1 is based on Android 11 and packs 128GB of inbuilt storage. The Oppo Reno 5 5G is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Oppo Reno 5 5G measures 159.10 x 73.40 x 7.90mm (height x width x thickness) and weighs 172.00 grams. It was launched in Aurora Blue, Moonlight Night, and Starry Night colours.
Connectivity options on the Oppo Reno 5 5G include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.10, USB Type-C, 3G, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor. The Oppo Reno 5 5G supports face unlock.
| Brand | Oppo |
| Model | Reno 5 5G |
| Release date | 10th December 2020 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 159.10 x 73.40 x 7.90 |
| Weight (g) | 172.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4300 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Aurora Blue, Moonlight Night, Starry Night |
| Screen size (inches) | 6.43 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2400 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 410 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 765 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 64-megapixel (f/1.7) + 8-megapixel (f/2.2) + 2-megapixel (f/2.4) + 2-megapixel (f/2.4) |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-megapixel |
| Pop-Up Camera | No |
| Operating system | Android 11 |
| Skin | ColorOS 11.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Oppo Reno 5 5G
Star Wars: Galactic Racer Launches October 6, Pre-Orders Now Live
Samsung Hits Record Revenue in Q1 This Year, Expects Memory Shortage to Last Beyond 2027
Netflix Mobile App Gets New ‘Clips’ Feed to Show Users Vertical Videos Amid a Major Design Overhaul