| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Usha 18 L Personal Air Cooler (Coolboy Mini 18CBP1, White) | ₹ 4,799 |
Usha 18 L Personal Air Cooler (Coolboy Mini 18CBP1) price in India starts from ₹ 4,799. The lowest price of Usha 18 L Personal Air Cooler (Coolboy Mini 18CBP1) is ₹ 4,799 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Usha |
| Model | 18 L Personal Air Cooler (Coolboy Mini 18CBP1) |
| Price in India | ₹4,799 |
| Model Name | Coolboy Mini 18CBP1 |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 18 L |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 529.7 cfm |
| Air Throw Distance | 8 ft |
| Body Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 80 W |
| Width x Height x Depth | 33.5 cm x 75 cm x 32 cm |
| Weight | 5.6 kg |
| Blower/Fan Diameter | 15 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Domestic Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | This Warranty does Not Cover Any Damages to the Air Cooler Due to Improper Use, Storage, Mishandling, Negligence, Breakage or Cracking of Plastic Parts and Fluctuation in Voltage Supply. |
| Warranty Service Type | In the Event of Any Complaint, Please Contact Usha Care at Toll Free No: 1800 1033 111 |
Usha 18 L Personal Air Cooler (Coolboy Mini 18CBP1)
₹4,799
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM