Vivo Y32 mobile was launched in December 2021. The phone comes with a 60 Hz refresh rate 6.51-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels and an aspect ratio of 20:9. Vivo Y32 is powered by a 1.9GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 680 processor that features 4 cores clocked at 1.9GHz and 4 cores clocked at 2.4GHz. It comes with 8GB of RAM. The Vivo Y32 runs Android 11 and is powered by a 5000mAh battery. The Vivo Y32 supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo Y32 on the rear packs a dual camera setup featuring a 13-megapixel (f/2.2) primary camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor with an f/1.8 aperture.
The Vivo Y32 runs OriginOS 1.0 is based on Android 11 and packs 128GB of inbuilt storage. The Vivo Y32 is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Vivo Y32 measures 164.26 x 76.08 x 8.00mm (height x width x thickness) and weighs 182.00 grams. It was launched in Foggy Night and Harumi Blue colours.
Connectivity options on the Vivo Y32 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.00, USB Type-C, 3G, and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Vivo |
| Model | Y32 |
| Release date | December 2021 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 164.26 x 76.08 x 8.00 |
| Weight (g) | 182.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Foggy Night, Harumi Blue |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen size (inches) | 6.51 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Processor | 1.9GHz octa-core (4x1.9GHz + 4x2.4GHz) |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 680 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | 13-megapixel (f/2.2) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel (f/1.8) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 11 |
| Skin | OriginOS 1.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Vivo Y32
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications