| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183VH Vertis Prism 4503464, White) | ₹ 41,989 |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183VH Vertis Prism 4503464) price in India starts from ₹ 41,989. The lowest price of Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183VH Vertis Prism 4503464) is ₹ 41,989 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183VH Vertis Prism 4503464) |
| Price in India | ₹41,989 |
| Model Name | 183VH Vertis Prism 4503464 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5150 W |
| Compressor | High EER Rotary- BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Turbo Mode, Sleep Mode, Energy Saver Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 96 cm x 31.7 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.81 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1045.71 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 547 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Energy Saver Mode |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | AAA |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183VH Vertis Prism 4503464)
₹41,989
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM