| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 243V Vectra Elegant(4503454), White) | ₹ 39,691 |
Voltas 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (243V Vectra Elegant(4503454)) price in India starts from ₹ 39,691. The lowest price of Voltas 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (243V Vectra Elegant(4503454)) is ₹ 39,691 at Flipkart on 29th April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (243V Vectra Elegant(4503454)) |
| Price in India | ₹39,691 |
| Model Name | 243V VECTRA ELEGANT(4503454) |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6000 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 96 cm x 31.7 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.1 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.6 kg |
| ISEER | 3.81 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
Voltas 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (243V Vectra Elegant(4503454))
₹39,691