ZTE Blade E mobile was launched in July 2013. The phone comes with a 4.50-inch touchscreen display. ZTE Blade E is powered by a 1.2GHz quad-core processor. It comes with 512MB of RAM.
As far as the cameras are concerned, the ZTE Blade E on the rear packs 5-megapixel camera.
ZTE Blade E is based on Android 4.1 and packs 4GB of inbuilt storage. The ZTE Blade E is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Regular and Regular cards.
Connectivity options on the ZTE Blade E include and 3G.
| Brand | ZTE |
| Model | Blade E |
| Release date | July 2013 |
| Form factor | Touchscreen |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 4.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Processor | 1.2GHz quad-core |
| RAM | 512MB |
| Internal storage | 4GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Front camera | No |
| Operating system | Android 4.1 |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Bluetooth | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | No |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
ZTE Blade E
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM