| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 0.8 Ton 4 Star Window AC (GL WFA409GL, White) | ₹ 27,490 |
Blue Star 0.8 Ton 4 Star Window AC (GL WFA409GL) price in India starts from ₹ 27,490. The lowest price of Blue Star 0.8 Ton 4 Star Window AC (GL WFA409GL) is ₹ 27,490 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 0.8 Ton 4 Star Window AC (GL WFA409GL) |
| Price in India | ₹27,490 |
| Release date | 17th April 2022 |
| Model Name | GL WFA409GL |
| Type | Window |
| Capacity | 0.80 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 2635 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 60 cm x 38.5 cm x 52.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 37.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 52 dB, Low - 48 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 100 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.14 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 838 W |
| Other Power Features | Comfort Sleep, Turbo Cooling |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 280 CFM |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Restart With Memory Function |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Blue Star 0.8 Ton 4 Star Window AC (GL WFA409GL)
₹27,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM