| Model | ROG Strix XG16AHP-W | 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490) | ||
| Release date | June 28, 2022 | - | ||
| Model Name | XG16AHP-W | 43E490 | ||
| Display Size | 16 inch | 43 inch | ||
| Screen Type | LED-IPS | Plasma | ||
| Color | White | - | ||
| Resolution (pixels) | 1920x1080 | 1024x768 | ||
| Resolution Standard | Full-HD | HD-Ready | ||
| Series | ROG Strix | - | ||
| Launch Year | 2021 | - | ||
| Power Consumption Standby (W) | 0.3 | - | ||
| Smart TV | - | No | ||
| dimensions | ||||
| Width x Height x Depth (without stand) | 360.52 x 225.52 x 11.8 (mm) | 1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm | ||
| Weight (without stand) | 0.9kg | 14.2 kg | ||
| Width x Height x Depth (with stand) | 360.52 x (348.73~463.73) x 282.45 (mm) | 1011.8 mm x 697.7 mm x 305 mm | ||
| Weight (with stand) | 1.6kg | 18.2 kg | ||
| Stand Type | Tripod | Square | ||
| Stand Features | Foldable, Height adjustment, Quick-release | - | ||
| Stand Material | Metal | - | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 1 | - | ||
| No of USB Port | 2 | 1 | ||
| Wi-Fi Supported | No | - | ||
| Headphone Jack | Yes | - | ||
| Wi-Fi Type | - | Built-in Wi-Fi | ||
| Built In Wi-Fi | - | Yes | ||
| Ethernet (RJ45) | - | 1 | ||
| Analog Audio Input | - | Yes | ||
| RF Connectivity Input | - | 1 | ||
| Component In (RGB Cable) | - | 1 | ||
| video features | ||||
| Brightness | 300 nits | - | ||
| Contrast Ratio | 800:1 | - | ||
| View Angle | 178° | - | ||
| Aspect Ratio | 16:9 | - | ||
| Refresh Rate (Hz) | 144 | - | ||
| Picture in Picture (PIP) | - | Yes | ||
| audio features | ||||
| Number of Speakers | 2 | 2 | ||
| Speaker Type | Front-facing stereo speakers | Down Firing and Full Range | ||
| Sound Technology | - | Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse | ||
| Surround Sound | - | SRS TheatreSound HD | ||
| Speaker Output RMS | - | 20 W | ||
| power features | ||||
| Power Consumption | 10W | 115 W, 0.3 W (Standby) | ||