BPL 32 Inch LED HD Ready Smart TV (32H D4301) vs LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
BPL 32 Inch LED HD Ready Smart TV (32H-D4301)
vs
LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
49.00-inch
Screen Type
LED
Dimensions
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
OS
WebOS
Smart TV
Yes
Resolution Standard
4K
general
Brand
LG
Model
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
Model Name
49UK7500PTA
Display Size
49 inch
Screen Type
LED
Color
Silver
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Launch Year
2018
Resolution Standard
4K
Resolution (pixels)
3840x2160
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
Weight (without stand)
13 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1102 mm x 717 mm x 248.4 mm
Weight (with stand)
14.5 kg
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11ac
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
0.3 W (Standby)