BPL 43 inch LED Full HD TV (T43BF24A) vs Toshiba 24 Inch LCD HD Ready TV (24PB1)
BPL 43-inch LED Full HD TV (T43BF24A)
vs
Toshiba 24 Inch LCD HD Ready TV (24PB1)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
24.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
97 cm x 8 cm
614 mm x 437 mm x 87 mm
Smart TV
No
Resolution Standard
HD-Ready
general
Brand
BPL
Toshiba
Model
43-inch LED Full HD TV (T43BF24A)
24 Inch LCD HD Ready TV (24PB1)
Model Name
T43BF24A
24PB1
Display Size
43 inch
24 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Curve TV
Resolution (pixels)
1920x1080
1366x768
Resolution Standard
HD-Ready
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
97 cm x 8 cm
614 mm x 437 mm x 87 mm
Weight (without stand)
5.1 kg
Width x Height x Depth (with stand)
614 mm x 483 mm x 195 mm
Weight (with stand)
5.1 kg
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
PC D-sub
Yes
Headphone Jack
Yes
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
1
audio features
Number of Speakers
2.0 Ch Speaker
Speaker Output RMS
20 W
20 W
power features
Power Consumption
60 W, 0.5 W (Standby)