Croma 43 inch Fire TV Edition Smart LED TV (CREL7365) vs Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
Croma 43-inch Fire TV Edition Smart LED TV (CREL7365)
vs
Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
968mm x 569mm x 90mm
898 x 220 x 540
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
OS
Android Based
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Croma
Sansui
Model
43-inch Fire TV Edition Smart LED TV (CREL7365)
40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
Release date
March 1, 2021
Model Name
CREL7365
SNS40FB24CAF
Display Size
43 inch
40 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
Smart TV
Yes
No
Series
Fire TV Edition
Launch Year
2021
Color
Black
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
968mm x 569mm x 90mm
898 x 220 x 540
Weight (without stand)
6.2kg
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Clock Speed (GHz)
1.5
RAM
1GB
Storage Capacity
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Fire TV OS
Operating System
Android Based
App Store Type
FireOS App Store
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Analog Audio Input
remote control features
Smart Remote
Voice Remote
Touch Remote
audio features
Speaker Output RMS
20W
20 W
Supported Audio Formats
Dolby Audio
Number of Speakers
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
60
power features
Power Consumption
100 W, 0.5 W (Standby)