Compare Croma 60 L Desert Air Cooler (CRLC60RCA6023101)
Compare Orient 54 L Tower Air Cooler (Arista 54)
key specs
ColourWhiteWhite
Capacity60 Litre54 L
TypeDesertTower
Speed Settings33
Power Requirement230V, 50HzAC 230 V - 50 Hz
general
BrandCromaOrient
Model60 L Desert Air Cooler (CRLC60RCA6023101)54 L Tower Air Cooler (Arista 54)
Model NameCRLC60RCA6023101Arista 54
ColourWhiteWhite
TypeDesertTower
Cooling MediaHoneycombHoneycomb
Number of Speeds33
Blower/FanFanBlower
Capacity60 Litre54 L
Remote SupportNoYes
Cooling and Heating-No
performance features
Speed ControlLow, Medium, High3
OperatingSwing, Cool, Cool + SwingNormal, Natural, Sleep
Air Delivery4000 cfm1300(Cu.m./hr)
Motor Speed1350 RPM-
Air Deflection4 Way4 Ways
body and design features
Body MaterialABSABS
Ice ChamberNoYes
Castor WheelsYesYes
Number of Castor Wheels44
Number of Fan Blades3-
Oscillating FunctionYesYes
Blower/Fan Material-Blower,Fan
Auto Louver Movement-Yes
convenience features
Empty Tank AlarmNoNo
Water Level IndicatorYesYes
Dust FilterYesYes
Overflow Indicator-Yes
Other Convenience Features-Auto Fill, Mosquito Net
power features
Power Consumption - Heating-185W
Other Power Features-Inverter Compatible
dimensions
Width x Height x Depth44 cm x 110 cm x 62 cm250mm x 700mm x 250mm