Compare Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKC50UV16V+RKC50UV16V)
Compare Blue Star 1.5 Ton 3 Star Split AC (3HW18SATU)
key specs
Capacity1.5 Ton1.5 Ton
Star Rating3 Star3 Star
TypeInverter SplitSplit
Condenser CoilCopperCopper
Power RequirementAC 220-240V, 50HzAC 230 V, 50 Hz
Dimensions88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm940 mm x 298 mm x 200 mm
Power Consumption-1485 W
general
BrandDaikinBlue Star
Model1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKC50UV16V+RKC50UV16V)1.5 Ton 3 Star Split AC (3HW18SATU)
Model NameFTKC50UV16V+RKC50UV16V3HW18SATU
TypeInverter SplitSplit
Capacity1.5 Ton1.5 Ton
Star Rating3 Star3 Star
BEE Rating Year20242018
ColoursWhiteWhite
Cooling Capacity5000 W5275 W
CompressorInverter CompressorRotary
RefrigerantR - 32R-32
Operating ModesEcono Mode, Power Chill ModeAuto/Cool/Fan/Dry, Fan Modes (Auto/High/Medium/Low)
DehumidificationYesYes
Condenser CoilCopperCopper
Remote ControlYesYes
dimensions
Indoor W x H x D88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm940 mm x 298 mm x 200 mm
Indoor Unit Weight10.5 kg14 kg
Outdoor W x H x D84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm968 mm x 652.5 mm x 367 mm
Outdoor Unit Weight28 kg44 kg
Other Dimensions-Suction Tube Size Outer Diameter: 12.7 mm, Liquid Tube Size Outer Diameter: 6.35 mm, Maximum Piping Capability Total: 12 m, Maximum Piping Capability Vertical: 7 m, Refrigerant Additional Charge Beyond 3.66 M: 15 g/m
performance features
Indoor Temperature IndicatorYes-
Cooling Coverage Area350 sq.ftNA sq ft
Turbo ModeNoYes
ISEER4 W/W3.55 W/W
Indoor Noise Level-High - 46 dB, Low - 38 dB
Panel Display-Yes
power features
Operating Current7.41 A-
Power Consumption-1485 W
Other Power Features-Electricity Consumed in 1600 Hours (Units/Year): 1149.55, Running Current: 6.63 A