Compare Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKC50UV16V+RKC50UV16V)
Compare Daikin 1.5 Ton 4 Star Split AC (MV16R-22)
key specs
Capacity1.5 Ton1.5 Ton
Star Rating3 Star4 Star
TypeInverter SplitSplit
Condenser CoilCopperCopper
Power RequirementAC 220-240V, 50HzAC 230 V, 50 Hz
Dimensions88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm800.0 mm x 283.0 mm x 198.0 mm
general
BrandDaikinDaikin
Model1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKC50UV16V+RKC50UV16V)1.5 Ton 4 Star Split AC (MV16R-22)
Model NameFTKC50UV16V+RKC50UV16VMV16R-22
TypeInverter SplitSplit
Capacity1.5 Ton1.5 Ton
Star Rating3 Star4 Star
BEE Rating Year20242017
ColoursWhiteWhite
Cooling Capacity5000 W5200.0 W
CompressorInverter CompressorRotary
RefrigerantR - 32R-32
Operating ModesEcono Mode, Power Chill Mode-
DehumidificationYes-
Condenser CoilCopperCopper
Remote ControlYes-
dimensions
Indoor W x H x D88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm800.0 mm x 283.0 mm x 198.0 mm
Indoor Unit Weight10.5 kg16.0 Kg
Outdoor W x H x D84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm765.0 mm x 550.0 mm x 285.0 mm
Outdoor Unit Weight28 kg51.0 Kg
Other Dimensions-Breaker Size: 15 A
performance features
Indoor Temperature IndicatorYes-
Cooling Coverage Area350 sq.ft-
Turbo ModeNo-
ISEER4 W/W3.25 W/W
Indoor Noise Level-High - 39.0 dB, Low - 29.0 dB
Panel Display-Yes
power features
Operating Current7.41 A-
Other Power Features-Power Consumption Rated: 1425 W