Compare Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKL50TV16U)
Compare Daikin 0.75 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKP25QRV16)
key specs
Capacity1.5 Ton0.75 Ton
Star Rating3 Star3 Star
TypeInverter SplitInverter Split
Condenser CoilCopper-
Power RequirementAC 220 - 240 V, 50 Hz900 W
Power Consumption1665 WAC 230 V, 50 Hz
Dimensions885 mm x 298 mm x 229 mm80 cm x 28.3 cm x 19.8 cm
general
BrandDaikinDaikin
Model1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKL50TV16U)0.75 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKP25QRV16)
Model NameFTKL50TV16UFTKP25QRV16
Capacity1.5 Ton0.75 Ton
Star Rating3 Star3 Star
BEE Rating Year20173 Star
ColoursWhiteWhite
Cooling Capacity5220 W3200 W
Operating ModesEcono ModeEcono Mode
Condenser CoilCopper-
Remote ControlYes-
Cooling and Heating-No
Compressor-Hermetically Sealed Swing Type
Refrigerant-R-32
Dehumidification-No
dimensions
Indoor W x H x D885 mm x 298 mm x 229 mm80 cm x 28.3 cm x 19.8 cm
Outdoor W x H x D845 mm x 595 mm x 300 mm76.5 cm x 55 cm x 28.5 cm
Other DimensionsIndoor Unit Package Dimensions: 355 x 1010 x 390 mm-
Indoor Unit Weight-8 kg
Outdoor Unit Weight-33 kg
performance features
Indoor Noise LevelHigh - 45 dB, Low - 35 dBHigh - 37 dB, Low - 28 dB
Panel DisplayYes-
ISEER3.65 W/W-
power features