Compare Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKL50TV16U)
Compare LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NPXA)
key specs
Capacity1.5 Ton1 Ton
Star Rating3 Star3 Star
TypeInverter SplitInverter Split
Condenser CoilCopperCopper
Power RequirementAC 220 - 240 V, 50 Hz-
Power Consumption1665 W-
Dimensions885 mm x 298 mm x 229 mm-
general
BrandDaikinLG
Model1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKL50TV16U)1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NPXA)
Model NameFTKL50TV16UJS-Q12NPXA
Capacity1.5 Ton1 Ton
Star Rating3 Star3 Star
BEE Rating Year2017-
ColoursWhiteWhite
Cooling Capacity5220 W3450 W
Operating ModesEcono Mode-
Condenser CoilCopperCopper
Remote ControlYes-
Compressor-Rotary
dimensions
Indoor W x H x D885 mm x 298 mm x 229 mm-
Outdoor W x H x D845 mm x 595 mm x 300 mm-
Other DimensionsIndoor Unit Package Dimensions: 355 x 1010 x 390 mm-
performance features
Indoor Noise LevelHigh - 45 dB, Low - 35 dB-
Panel DisplayYesYes
ISEER3.65 W/W-
power features
Power Consumption1665 W-
Operating Current7.33 A-