Daikin 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTXF50UV16V+RXF50UV16V) vs Voltas 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (125V MZM)
Daikin 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTXF50UV16V+RXF50UV16V)
vs
Voltas 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (125V MZM)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1 Ton
Star Rating
5 Star
5 Star
Type
Inverter Split
Inverter Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
general
Brand
Daikin
Voltas
Model
1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTXF50UV16V+RXF50UV16V)
1 Ton 5 Star Inverter Split AC (125V MZM)
Model Name
FTXF50UV16V+RXF50UV16V
125V MZM
Type
Capacity
1.5 Ton
1 Ton
Star Rating
BEE Rating Year
2023
Colours
White
White
Cooling Capacity
5000 W
Operating Modes
Fan Mode, ECONO Mode
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
Indoor Unit Weight
11 kg
Outdoor W x H x D
84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm
Outdoor Unit Weight
33 kg
performance features
ISEER
5.2 W/W
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
air flow and filter features
Auto Air Swing
Air Flow Direction
4 Way Air Direction