Compare Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (FTKM50UV16U+RKM50UV16U)
Compare Blue Star 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CNHW24CAF)
key specs
Capacity1.5 Ton2 Ton
Star Rating5 Star3 Star
TypeSplitInverter Split
Condenser CoilCopperCopper
Power RequirementAC 230VAC 230 V, 50 Hz
Power Consumption785.67 kW-
Dimensions88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm-
TechnologyDew Clean Technology-
general
BrandDaikinBlue Star
Model1.5 Ton 5 Star Split AC (FTKM50UV16U+RKM50UV16U)2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CNHW24CAF)
Model NameFTKM50UV16U+RKM50UV16UCNHW24CAF
TypeSplitInverter Split
Capacity1.5 Ton2 Ton
Star Rating5 Star3 Star
BEE Rating Year2021-
ColoursWhiteWhite
Cooling Capacity5280 W-
CompressorTwin Rotary CompressorRotary
RefrigerantR - 32R410a
DehumidificationYes-
Condenser CoilCopperCopper
Remote ControlYesYes
Technology UsedDew Clean Technology-
dimensions
Indoor W x H x D88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm-
Indoor Unit Weight9.5 kg-
Outdoor W x H x D84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm-
Outdoor Unit Weight21.5 kg-
performance features
Indoor Noise LevelLow - 38 dB42 dB
Cooling Coverage Area111-150 sq.ft-
ISEER5.2 W/W-
Panel Display-Yes
Turbo Mode-Yes
power features
Power Consumption785.67 kW-